Slohové práce

Téma: Popis města - Paříž

Paříž:

   Paříž, hlavní město Francie, leží na řece Seině. Toto město je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Paříž je městem lásky, městem lidí. Najdeme zde lidi všech národností, barev a vyznání. Všichni tu spolu žijí, ale přestože se nikdo o nikoho nestará, každý tu někoho „má“, nikdo se nemusí cítit sám. Francouzi mají krásný zvyk, zdravit každého, i obyčejného neznámého poutníka.

   V Paříži si každý přijde na své. Pro lidi po poznání památek je zde sousta historických i moderních uměleckých děl. Pro milovníky jsou tu hříčná zákoutí i známé Moulin Rouge. Turisté i domácí si přijdou na své v mnohých krámkách a obchodech.

   Vraťme se k památkám, Paříž jich má požehnaně. Jen málokdo si nechá ujít prohlídku Louvru. Ovšem na jeho zhlédnutí se vším, co v sobě skrývá, bychom potřebovali nejméně několik dní. Pak je zde samozřejmě Eiffelova věž, na níž se nejeden zahraniční turista těší. Při bližším shlédnutí ovšem zjistíme, že známý spisovatel Mauppasant měl pravdu, Eiffelova věž je jizvou Paříže. Kovová konstrukce stojící na čtyřech pilířích zapuštěných v beton, na této stavbě není nic pěkného.

   Další památky jsou jistě zajímavější. Monumentální stavba Basilika Sacré-Cour na Montmartre je toho příkladem. Na kopci stojící, sněhobílá Basilika s mnoha kopulovitými věžičkami, je krásná stavba, kterou by si jistě žádný památkář nenechal ujít.

   Krásnou stavbou je i katedrála Notre-Dame, nemusíte ani vstupovat dovnitř a již na vás zapůsobí dávná minulost tohoto místa. Po vstoupení vás možná na okamžik odradí všudypřítomné davy, ale rozhodně to neubere na kouzlu ozdobné katedrály.

   Nákupu chtivý turisté budou jistě mile potěšeni. Jakmile vyjdete z katedrály Notre-Dame, stačí přejít most přes Seinu. Na druhé straně je celá řada, na sobě natěsnaných, zelených stánků. Zde naleznete téměř vše, od obrázků pouličních umělců až po nádoby všech tvarů a barev.

   Pařížané jsou schopni udělat památku z kde čeho. Například stavba SainChapelle je bývalé vězení. To této stavbě ovšem neubírá na ponuré vznešenosti.

   Na hvězdicovém náměstí stojí Napoleonův Vítězný oblouk. Zdobený oblouk, stojící na kruhovém prostranství slouží zároveň jako rozhledna, avšak mnoho lidí tohoto faktu nevyužije, přece jen, z Eiffelovy věže je lepší pohled na lidnaté město.

   Paříž je město s mnoha obyvateli, přesněji s 12 miliony lidí. To je možná důvod, proč je tu tak chaotická doprava. Převážná část místních obyvatel jezdí na skútrech, což je jistě pohodlnější, než čekat v dlouhých zácpách v autech. Přestože motorky jezdí všude,  čímž dopravu ještě více komplikují, je v tomto městě nejméně dopravních nehod.

   Potíží Paříže jsou vykrmení holuby. Tuto potíž mají všude ve velkých městech, ale zrovna v hlavním městě Francie se nezdá, že by to obyvatelům příliš vadilo.

   I přes pár nepříjemných věcí, je Paříž krásné město. Po odjezdu musí každý uznat, Paříž je dáma s otevřenou náručí.  
Poslední komentáře
18.01.2009 14:15:51: smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley[15][15][15][15][15]...
08.10.2008 18:33:52: smiley${1}smiley${1}smiley${1}
 
©2007-2017 Mania Dardeville. All rights reserved. Distribution of any kind is prohibited without the written consent of Mania Dardeville.