Slohové práce

Téma - Roční období

Slohová práce na přání... Zamyšlení
Roční období, pro někoho možná jen pouhý koloběh, který se stále opakuje. Něco, co vždycky bylo a vždycky bude. Ale když se nad tím více zamyslíme, uvidíme ty jemné detaily, které každý rok od sebe oddělují. Každé roční období je jiné.

Zima, ta kouzelná doba, kdy vládne Ledová královna. Země se pokryje bílou pokrývkou, mráz ozdobí každý strom a jemné rampouchy se ověsí kolem každičké věci. Příroda zpomalí svůj rytmus, uloží se ke spánku a vše nechá zimě napospas. Děti vytáhnou z kůlen sáňky a vyrazí na kopce, kde s dětskou naivitou prožívají nerušené radovánky, zatímco jejich rodiče se potýkají s nezadržitelnými přívaly sněhu. Leckdy bývá krutá, avšak i své odpůrce dokonale překvapí svou vznešenou tichou krásou.

Ledy pomalu tají a sníh odkrývá zelenkavý koberec. Země se probouzí, vše začíná ožívat. Přichází jaro. Zvířata vyvádějí své potomky, aby i oni se mohli nadýchat čerstvého vzduchu prosyceného vůní jarní přírody. Drobné kvítky si razí cestu k zemskému povrchu, aby i ony mohly spatřit infantilní podobu jarní krajiny. Pomalu odkládáme teplé oblečení a radujeme se z krásy přírody, která právě v tomto období dává nejvíce naobdiv všechny své přednosti. Ale ani jaro netrvá věčně...

Země se zahřívá a přichází léto. Blankytné vody přímo lákají k osvěžení, vzduch je plný svěžesti z čerstvě pokosené trávy a výskot rozvířených dětí se nese rozlehlými blaty. Horký suchý vzduch, stejně jako mrazivá zima, zpomaluje činost přírody. Zvířata se plouží kolem vod a květiny s nedostatku svěžesti sklánění své hlavičky k zemi. Parné dny se zdají být nekonečné a my můžeme jen doufat, že co nejdříve skončí.

Nakonec však i léto přejde a opět se začnou nad obzory stahovat mraky. Je zde podzim a s ním krajina plná barev. Občasné plískanice jasně dávají najevo, že se opět blíží Ledová královna zimy. Ale před tím ještě se příroda musí začít ukládat ke spánku. Zvířata si do svých pelíšků nanosí potravu, aby v nehostinném období nepomřeli hlady. Listí ze stromů změní svou barvu a opadá. Stromy se nachvilku odlehčí, před tím, než je opět obalí sněhová pokrývka. Lidé se zavřou do svých protopených obydlí a jen za okny s výrazem melancholie pozorují činnost přírody.

Nezoufejme, pokud nám některé období vadí, vždyť jednou přece musí skončit a pak, pak třeba opět nastane to úžasné období, které je právě pro nás to pravé.

Příroda je už tolik narušená zásahy lidí, že je s podivem, že právě tento kouzelný koloběh, v němž se střídají všechny ty jedinečné věci, které umí jenom ona, příroda, zůstává neporušen a to je jedině dobře...
Poslední komentáře
22.11.2010 16:10:37: Ahojky Domi ..Je too dobrá slohowka ae nwm na jaké téma takže ..smiley jinak si to pěkně popisowala ad...
26.10.2009 16:56:29: Ahoj , celkem dobrá slohovka , ale řekla bych že jde vidět , že je psaná pro někoho. Hlavně některá ...
18.05.2009 15:20:52: máš moc moc hezké popisováníváni přírody smiley${1}smiley${1}smiley${1}
23.01.2008 15:32:22: smiley${1}fakt dobrý
 
©2007-2017 Mania Dardeville. All rights reserved. Distribution of any kind is prohibited without the written consent of Mania Dardeville.